ترموود
ترموود
ژانویه 22, 2019

داشتن یک نمای زیبا و شکیل برای یک ساختمان بسیار مهم است. اولین دیدگاهی که هر شخص در مورد یک ساختمان بیان می‌کند بر اساس نمای آن است. پس باید در نمای ساختمان از مواد و مصالحی مناسب و زیبا استفاده کنید تا بتوانید به ارزش ساختمان بیافزاید.در حال حاضر برای نمای ساختمان از مصالحی مختلف بهره می‌گیرند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارد. یکی از جدیدترین روش‌ها برای پوشش نمای ساختمان، استفاده از چوب است. چوب علاوه بر جلوه زیبایی خاصی که دارد، دارای ماندگاری بالا، مقاوم، انعطاف‌پذیر در طراحی و اجرا است و بدین دلیل است مورد توجه قرار گرفته است.

اما برای اینکه از چوب در نمای ساختمان استفاده کرد باید ابتدا آن را مقاوم‌سازی کرد. یکی از نوین‌ترین روش‌ها برای این کار ترموود است. استفاده از ترموود  در چند سال اخیر گسترش پیدا کرده است. ترموود علاوه بر زیبایی که دارد دارای ویژگی‌های زیادی همچون ثبات ابعادی ، استحکام ، مقاومت در برابر حرارت ، گرما و پوسیدگی و … است.

ترموود در نمای ساختمان علاوه بر ویژگی‌هایی که دارد باعث سبک شدن ساختمان نیز خواهد شد. برای این که از بتوان از ترموود برای نمای ساختمان استفاده کرد باید آن را بر اساس استانداردهای زیر تهیه کرد. اگر این استانداردها در ترموود رعایت گردد می‌توان از این نوع چوب در فضاهای باز همانند استخرها و نمای ساختمان استفاده گردد.

ترموود در نمای ساختمان

استانداردهایی در فرآیند ترموود باید به آن‌ها توجه کرد شامل موارد زیر می‌گردد:

  • مدت زمان حرارت‌دهی
  • میزان حرارت داده شده
  • رعایت روند حرارت‌دهی

کیفیت ترموود در انتخاب این نوع چوب بسیار مهم است. این کیفیت به موارد زیر بستگی دارد:

  • مواد اولیه به کار رفته در داخل آن.
  • میزان حرارت برای تهیه ترموود.
  • استاندارد بودن عملیات ترمو.

ترموودی که در نمای ساختمان استفاده خواهد شد باید دارای دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • خالص و طبیعی باشد.
  • دارای ثبات ابعاد باشد.
  • سبک باشد.
  • دارای ماندگاری بالا باشد.

ترموودها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله می‌توان به ون، نوئل، کاج و ایروکو اشاره کرد. در انتخاب ترموود برای نمای ساختمان باید بسیار دقت کرد؛ زیرا باید ترموودی را انتخاب کرد که دارای رنگ با کیفیت و مناسبی باشد. متریال‌های که در نمای ساختمان استفاده می‌شوند به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند امکان آن‌ها بسیار است. برای این که ترموود در مقابل اشعه خورشید محافظت گردد از رنگ‌های مخصوصی‌های استفاده می‌گردد که دارای پیگمنت‌هایی است که ضد اشعه خورشید هستند.

بهترین نوع چوب برای تهیه چوب ترموود، چوب فنلاندی است. چوب فنلاندی خو به دو نوع تقسیم چوب شمال و چوب جنوب تقسیم خواهد شد. چوب شمال فنلاند به دلیل تراکم بیشتر دارای کیفیت بسیار مناسبی است و در نمای ساختمان بیشتر استفاده را دارد. باید به یاد داشته باشید برای این که از ترموود در نمای ساختمان بهترین بهره را بگیرید باید به طور صحیح و اصولی آن را اجرا کنید. در صورتی که از با کیفیت‌ترین آن در نما خود استفاده کنید اما اجرای آن نادرست باشد دچار مشکل خواهد شد.

همچنین از گذشته‌های دور و براساس فرهنگ کهن ایران، از چوب برای نمای ساختمان استفاده می‌کردند. اما به مرور زمان این نمای چوبی جای خود را به مصالح دیگر داد. اما در حال حاضر بهره گرفتن از ترموود در نمای ساختمان بازگشت به فرهنگ کهن ایرانیان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 3 =