فروش ترموود
فروش ترموود
ژانویه 17, 2019
ترموود در نمای ساختمان
ترموود در نمای ساختمان
ژانویه 31, 2019

انسان‌ در چند سال اخیر به دنبال استفاده از متریال‌هایی برای ساختمان‌ سازی بوده است که علاوه بر زیبایی، دارای استحکام و مقاومت مناسب باشند و در این راستا متریا‌های زیادی توسط سازندگان به بازار عرضه شده‌اند. یکی از این مصالح زیبا که در سال‌های گذشته برای استفاده در نمای ساختمان مورد توجه قرار گرفته است ترموود یا ترمو چوب است.

از گذشته‌های دور انسان به این نتیجه رسیده بوده که سوزاندن یک چوب باعث محکم شدن آن خواهد شد. مبنای ساخت چوب ترموود بر اساس همین نتیجه‌ای بوده است که انسان در گذشته به آن دست یافته بودند. در واقع ترموود یا چوب حرارت دیده همان چوبی است که ساختار سلولی آن بر اثر حرارت تغییر پیدا کرده است. این چوب برای اولین برای در کشور فنلاند ابداع شد و پس از آن به سراسر دنیا فرستاده شد. اما ترموود یا چوب ترمو چگونه ساخته می‌شود؟

مراحل ساخت چوب ترمو

ترموود

مرحله اول: حرارت دادن به چوب در دمای نسبتاً زیاد

در این مرحله چوب‌های برش داده شده و در اندازه‌های مختلف به سرعت و تا دمای 100 درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شوند. سپس کم‌کم این دما تا 130 درجه‌ سانتی‌گراد بالا خواهد رفت. این حرارت بالا تا زمانی ادامه خواهد داشت که مانع سوختن چوب گردد. همچنین در این مرحله برای جلوگیری از ترک برداشتن چوب از بخار آب استفاده می‌شود.

مرحله دوم: اصلاح حرارتی چوب

در مرحله دوم با توجه به رده چوب مورد استفاده، چوب تا دمای 220 درجه سانتی‌گراد و یا کمتر حرارت داد خواهد و همانند مرحله قبل به کمک بخار آب مانع از سوختن آن می‌شوند.

مرحله سوم: رطوبت‌دهی و خنک کردن

در این مرحله چوب حرارت دیده با پاشیدن آب بر روی آن خنک خواهد شد. با انجام این عمل رطوبت چوب به حدود 4 درصد خواهد رسید تا محصول نهایی آماده استفاده گردد.

لازم به ذکر است در هر دو مرحله اول و دوم اکسیژن را از محیط حذف می‌کنند تا به هیچ وجه امکان سوختن چوب وجود نداشته باشد.

ویژگی‌های ترموود چیست؟

ترموود

ترموود دارای ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی
  • یک متریال سبک برای ساختمان
  • تنوع بالا
  • با ثبات و بدون تغییر رنگ
  • شستشوی آسان
  • مقاومت بالا در مقابل حرارت و نور خورشید
  • نصب آسان و بدون مشکل
  • قابلیت انجام انواع برش‌ها بر روی آن

ترموود در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

جنبه زیبایی ترموود مهم‌تر از جنبه استحکام آن است. به دلیل ظاهر زیبای ترموود، این چوب در نمای ساختمان‌ها کاربرد بیشتری دارد و مورد توجه ساختمان‌سازان قرار گرفته است. علاوه بر نمای بیرون و داخلی ساختمان ترموود در سونا و استخر، آلاچیق و پرگولا، کف‌پوش فضای داخلی و بیرونی، دکوراسیون داخلی، سایه‌بان و لوور، گلدان، قرنیز و … کاربرد دارد.

ترموود به چند نوع تقسیم خواهد شد؟

ترموود را می‌توان از چند جنبه تقسیم‌بندی کرد. در دسته‌بندی اول، ترموود را بر اساس روش تولید تقسیم می‌کنند و از این دیدگاه ترموود به دو نوع ترمو اس و ترمو دی تقسیم می‌گردد. ترموود از لحاظ گونه چوب نیز به دو گونه چوب نرم و چوب سخت تقسیم خواهد شد. همچنین این چوب را می‌توان از لحاظ ابعاد و پروفیل دسته‌بندی کرد.

پس می‌توان گفت ترموود یکی از متریال‌های جدیدی است که مورد اقبال قرار گرفته است و تا حدودی زیادی توانسته به نیازهای مخاطبان خود پاسخ دهد و آن‌ها هیچ‌وقت از انتخاب ترموود ناراضی نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + پنج =