ترمووود
ترموود چگونه ساخته می شود؟
مارس 2, 2018
چوب ترموود
چوب ترموود
دسامبر 18, 2018

چوب از جمله عناصری است که از دیرباز بسیار مورد توجه قرار داشته است و امروزه نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب به‌دلیل نزدیکی زیاد به طبیعت و در حقیقت یکی از مهم‌ترین عناصر طبیعت، دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی بوده، که یکی از این ویژگی‌ها گرما و حس طراوتی است که به محیط اضافه می‌کند.

چوب علاوه بر ویژگی‌های مثبتی که دارد، برخی اوقات مشکلاتی را نیز فراهم می‌کند. مثلا در مناطقی که رطوبت بالایی دارد دچار آسیب می‌شود و یا در معرض حمله حشرات و جانوران موذی قرار می‌گیرد .

ترمو چوب یکی از مهم‌ترین متریال‌ها و پرکاربرد‌ترین محصولات چوبی است که دارای ویژگی‌های زیادی بوده و می‌توان از آن استفاده‌های بی‌شماری کرد.

ترمو چوب

ترموود یا ترمو چوب چیست؟

فرایند ترمو چوب و یا ترمووود ، به فرآیند خشک کردن چوب بعد از حرارت و سوزاندن آن، در معرض هوا گفته می‌شود و میزان مقاومت آن را نیز تا دو برابر افزایش می‌دهد. به ‌نوعی می‌توان گفت تیمار چوب با اعمال بخار هوا در فرایند حرارتی بالا همراه است که مقاومت چوب را تا دوبرابر افزایش می‌دهد.

مراحل و فرایند تولید ترمو چوب :

چوب برای تبدیل به ترموچوب باید ۳ مرحله را طی کند تا به ویژگی‌های لازم برسد.

  1. فاز اول: ابتدا چوب را به هر شکلی که مورد نیاز است، برش داده و سپس در دستگاه‌های مخصوص حرارت می‌دهند. این حرارت ابتدا تا ۱۰۰ درجه می‌رسد و سپس در همین دما برای مدتی نگه داشته می‌شود و بعد تا ۱۳۰ درجه حرارت می‌بیند. این حرارت بدون بخار است و باعث می‌شود که رطوبت چوب کاملا از آن گرفته شود و چوب به حالت کاملا خشک برسد.
  2. فاز دوم: در این مرحله نیز باز افزایش دما را بسته به نوع چوب داریم. در برخی موارد چوب تا دمای ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه حرارت می‌بیند. ساعت‌ها در این حرارت نگه داشته می‌شود تا صمغ و آخرین ذرات رطوبت چوب از بین برود وگاهی به رنگ قهوه‌ای روشن تبدیل می‌شود.
  3. فاز سوم: این مرحله آخرین مرحله تولید ترمو چوب است. در این مرحله دمای چوب را به آرامی پایین می‌آورند و به ۱۰۰ درجه می‌رسانند و پس از گذشت مدت کوتاهی، مقداری رطوبت و بخار آب به آن اضافه می‌کنند. این افزایش بخار آب، به آرامی به ۶ درصد می‌رسد و چوب نیز کم‌کم خنک می‌شود.

ترمو چوب

چوب‌های مورد استفاده در ترمو چوب :

چوب‌های مورد استفاده در ترمو چوب ، بسیار تنوع دارد و در بیشتر مواقع از توسکا، صنوبر، سرو، شوکران، کاج و زبان‌گنجشک استفاده می‌شود. اما باید به این نکته توجه داشت که این چوب‌ها در شرایط مختلف و گاهی با دماهای متفاوتی ترموود می‌شوند و دماهای ذکر شده در بالا برای همه انواع چوب مناسب نیست.

ترمو چوب

کاربردهای ترمو چوب:

ترمو چوب به دلیل طی کردن فرایند مختلف دارای مقاومت بالایی است. همچنین بسته به کیفیت چوب اولیه و شرایط  ترموود شدن آن، در مقابل شرایط جوی مختلف مثل برف، باران، رطوبت محیط، خشکی هوا و سرما به شدت مقاوم است. به‌همین دلیل است که ترمووود یکی ار بهترین متریال ها جهت استفاده در شرایط  محیطی مختلف مثل نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی، در کف تراس، استخر و یا سونا محسوب می شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان فروش ترموود با شماره 09141011092 تماس داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =