روف گاردن چیست؟
دسامبر 20, 2016
مزایای ترمووود
دسامبر 20, 2016

چوب یکی از مصالح مورد علاقه بشر در طی دوران بوده ، اما معایبی همچون پوسیدگی، عدم مقاومت در برابر حشرات، عمر مفید کم، مقاومت فشاری و کششی کم استفاده از این کالا را محدود نمود. اما در نهایت بشر به این نکته پی برد که حرارت و سوزاندن سطح چوب، آن را در برابر شرایط محیطی مقاوم می سازد و از دوران باستان این روش برای افزایش مقاومت چوب هایی که در معرض شرایط محیطی فرار داشتند مورد استفاده قرار گرفت.
مطالعه علمی تیمار حرارتی چوب اولین بار در دهه 1930 انجام گرفت. گسترده‌ترین و کامل‌ترین پژوهش‌ها را انجمن ترمووود فنلاند (VTT) انجام داد. در نتیجه‌ی این تحقیقات انجمن ترمووود فنلاند روشی برای تیمار حرارتی چوب ابداع نمود که با نام ترمووود شناخته می‌شود. انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند فرایند تیمار حرارتی چوب را در مقیاس صنعتی توسعه داده و مجوز اجرای فرایند ترمووود را به شرکت‌های عضو می‌دهد.لازم به ذکر است شرکت Storaenso فنلاند یکی از بزرگترین و معتبرترین اعضای گروه ترمووود در فنلاند می باشد.
ترمووود روشی بر پایه و اساس دو عامل مهم است حرارت و بخار. در این روش به طور خلاصه با کمک این دو عامل تا حد بسیار زیادی نواقص و معایب چوب را برطرف می نماید. در روش ترمووود، چوب با حرارت 180-215 درجه سانتی گراد همراه با بخار و گردش هوا خشک می شود، مغز چوب پس از رسیدن به این دما، به مدت 2 الی 3 ساعت در این دما باقی می ماند. در این فرآیند از هیچگونه ماده شیمیایی استفاده نمی شود.
استفاده از بخار در فرآیند ترمووود ویژگی‌های شیمیایی چوب را تغییر می‌دهد. در نتیجه فرایند ترمووودرنگ چوب تیره می‌گردد و توزیع رطوبت در چوب یکنواخت می‌شود و خاصیت عایق حرارتی آن نیز بهبود می یابد. در تیمار حرارتی ترمووود چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم می گردد؛ همچنین بیشتر ویژگی‌های نامطلوب چوب تا حد زیادی از بین میرود. دمای بالایی که به ترمووود اعمال می‌شود باعث شکسته شدن زنجیره های سلولزی و تجزیه اسیدها و خروج عمده رزین چوب می‌شود و محیط را برای رشد ریز ارگانیسم‌ها و حشرات و انواع قارچ و کپک نامناسب می‌سازد.
در فرآیند ترمووود، نخست با اعمال گرمای بالا رطوبت چوب به صفر می‌رسد و در آخرین مرحله از فرآیند با اعمال رطوبت به حدود ۴ تا ۶ درصد می‌رسد. حاصل این رطوبت‌دهی نهایی افزایش مقاومت چوب ترمووود در برابر تاب برداشتن، تغییر ابعاد و جا به جا شدن است.

ترمووود ۵۰٪ پایدارتر از چوبهای سوزنی برگ ترمو نشده می باشد و کار با آن به جهت وزن سبک و مزایای گفته شده بسیار آسان است و منبع آن از جنگلهایی با چوبهای با استحکام بالا می باشد.
چوبهای ترمو (ترمووود) Thermowood اصلاح حرارتی شده و نیاز به هیچگونه مواد شیمیایی جهت پایداری در فضای باز ندارد.

ترمووود یک محصول زیبا با استفاده های بیشمار است.

منظور از ترمووود(چوب نما)چوب های کاج گرما دیده میباشد که خواص بهینه ایی در چوب ایجاد میکند ، از جمله امکان انبساط و انقباض در چوب را پایین اورده و از پیچ و تاب خوردن ان جلوگیری میکند و این اطمینان را به ما میدهد که چوب زمان طولانی تری را به فرم زیبای خود باقی بماند.

پروسه ترمووود تاثیر دائمی بر ویژگی های چوب گذاشته و اطمینان بالایی را در استفاده از چوب به ما میدهد. به جز زیبایی های خاص و طبیعی خود و ثبات در فرم ظاهری علاوه بر اینکه در داخل ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد از این ماده ی طبیعی و زیبا در خارج ساختمان ها نیز میتوان استفاده نمود. در این فناوری از هیچگونه ماده شیمیایی استفاده نشده است و این عملیات کاملا طبیعی و سالم است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 5 =